Ten pohár by mi doma v pokoji chyběl, smála se plavkyně Štěrbová

sterbova_krnovTuhle trofej si prostě nemohla nechat utéct. Vždyť Lenka Štěrbová měla na další cenu za vítězství v Českém poháru v dálkovém plavání vytyčené speciální místo v pokoji! „Ten pohár by mi tam chyběl, interiér by bez něj nevypadal hezky,“ říká 22letá pardubická plavkyně, která jeho zisk potvrdila druhým místem na víkendové Ceně Krnovska.

Krnovskou pětku jste poprvé zaplavala pod hodinu, svůj nejlepší čas jste tam vylepšila o více než minutu na 59:26,80. Jak si toho výkonu vážíte?
Byla jsem z toho nadšená, vůbec jsem s tím nepočítala. Ještě před závody jsem se rozhodovala, zda tam jet, nebo nejet. Pak jsem si řekla, že to zkusím, a nakonec to takhle dobře dopadlo.

Držel vám u bazénu tradičně palce váš otec Michal?
Taťka tam nebyl, poprvé jsem cestovala na závody přes celou republiku sama. Ale měla jsem tam trenéra z Prahy a podporu z pardubického týmu, kluky, co plavali už předchozí den. Fandili mi celou dobu.

Na klubových stránkách SCPA jsem četl, že jste v Krnově vyhrála jakousi sázku. Prozradíte, oč šlo?
Já se sázím hrozně ráda a (trenér SCPA) Tomáš Neterda se mě tím snaží namotivovat. Slíbil mi, že když zaplavu osobák, koupí mi dobrou večeři. A mně se to v krátké době povedlo už podruhé. Takže až budeme za čtrnáct dní na Velké ceně Brna, kde budeme spát ve velmi slušném hotelu v Bobycentru, čekají na mě rovnou dvě (úsměv).

Závod v Krnově ovládla brněnská Silvie Rybářová. Divila jste se, že neplavala v nejsilnější sobotní rozplavbě tak jako vy?
Nedivila, vím, že jí to vyhovuje, nerada se mlátí s ostatními a v dálkovém plavání, když má možnost plavat mimo balík, toho využívá. Těžko říct, jak by to dopadlo, kdyby byla v rozplavbě s námi.

Mohlo to mít na výsledek závodu vliv?
Nějaký možná ano. Pro mě je lepší, když vidím soupeře a nezávodím jenom s časem. Tady na straně ani žádná časomíra nebyla, pojem o něm jsem měla jen zhruba. Věděla jsem, že Alena Benešová (USK Praha) i Jana Pechanová (KPSP Kometa Brno) jsou za mnou, a říkala jsem si, že to je fajn. Trenér mi celou dobu ukazoval na prstech čísla, přišlo mi to jako v té písničce o Milionáři, jak tam pan Čech mává těmi svými čísly… Ukazoval mi odstup od Silvy, ale to jsem pochopila, až když jsem doplavala.

Letošní vítězství v poháru není zdaleka vaše první. Pokolikáté už jste vyhrála?
Pošesté, v ženách to je nejvíc v historii. Celkově vede Rosťa Vítek s devíti vítězstvími, my jsme ho, když to sečtu s mojí mamkou (Lenka Štěrbová starší), teď akorát dohnaly.

Kam se kromě brněnské ceny v blízké době ještě chystáte?
15. až 18. prosince je mistrovství ČR v bazénovém plavání v Plzni, to bude vrchol zimní části sezony, i pro nás dálkové plavce.

Jste ve druhém ročníku na pražské medicíně. Jde vám studium od ruky?
To je silné slovo, ale jde to. Pořád mě to baví.

Tušíte už, jaké oblasti byste se po škole chtěla věnovat, nebo je na takové rozhodování brzy?
Mám dvě docela rozdílné představy. Jedna je dětská chirurgie a traumatologie, ta druhá sportovní lékařství.