Mistrovství světa – Roberval – 25 km – Libor v první desítce

Libor Smolka 10., Rosťa Vítek 12. místo

22km: Vpředu pětice, Cleri, Stochino, Stojčev, Amík. Pak skupinka 6 borců, kterou táhne Libor. Rosťa s odstupem sám na 12. místě.

19,5km: Opět je všechno jinak. Vepředu je čtveřice a pak už jednotlivci. Totálně se to roztrhalo. Libor teď bojuje s Argentincem Blaumem a pokud vydrží, mohli by bojovat s plavci před nimi o páté místo. Za nimi jsou dvojičky až k 12. místu, kde se momentálně trápí Rosťa v nějaké krizi, protože občas znakuje, prsuje. Na Libora ovšem ztrácí již 100-150 metrů.

17,5km: Do cíle je ještě strašně daleko, ale dramatický závod nabral ještě větší grády. V polovině okruhu při jednom z úniků nastoupil obhajující šampion Valerio Cleri, kterého zachytil pouze jeho krajan Stochino. Později se na ně dotáhl ještě Američan Meyer a tato trojice nyní vede. Za nimi je skupinka, ve které je i Libor. Na ni pak ztrácí další skupinka asi 50 metrů a tu nyní táhne Rosťa, ale vypadá to, že tam není nikdo, kdo by mu pomohl se dotáhnout na plavce před nimi.

15km: Je to nesmírně obtížný závod. Fouká a tam, kde trať není schovaná v Marině jsou strašné vlny. V čelním balíku se drží již jen 14 borců, naši mezi nimi. Čas od času se někdo pokusí nastoupit, ale peleton takové úniky dosud vždy brzy eliminoval. Je to pěkně dramatické, jde o hodně. Jeden z Rusů vzdal.

Polovina závodu: Vedoucí loď právě proťala polovinu závodu. Kluci jsou ve stavu odpovídajícím uplavené vzdálenosti. Podlouhý balík 15 lidí, z nějž již zhruba 4 plavci odpadli a další 3 se ho horko těžko drží. To se našich ale netýká. Libora při občerstvování zprasili, takže bylo slyšet několik jadrných českých slov.

10km: Plavci stále v útvaru dlouhé šipky, na čele nyní Cleri, Libor 4.-5., Rosťa hlouběji v balíku se Stojčevem a Hedelem.

V závodě žen bylo diskvalifikována mistryně světa na 10km Martina Grimaldi!

8km: Většina maratonců je stále v balíku, který se táhne jako dlouhá šipka. Fučí a v jednom směru jsou nepříjemné vlny, zatímco druhý je relativně schovaný v přístavišti. Naši kluci jsou zatím v pohodě, Rosťa to teď táhne, Libor kolem 8. místa v poho. Do závodu nenastoupil nebezpečný Fesenko. Již nyní se několika plavcům začal dlouhý balík vzdalovat – Chorvatu Soldovi a nám dobře známému z Českého poháru Polákovi Michalovi Skrodzkimu.

Na startu jsou všichni favorité, největší ambice má samozřejmě Petar Stojčev, 9-násobný celkový vítěz světového poháru a 9-násobný vítěz místního závodu Grand Prix na 32 kilometrů, kterému navíc v jeho přebohaté sbírce titul mistra světa chybí. Spolu s ním jsou největšími favority Valerio Cleri, který obhajuje zlato z Říma a v Kanadě již získal zlato na 10km. A zahraniční tisk uvádí jako další favority letošního a loňského vítěze Capri-Neapol Argentince Damiana Blauma a našeho Rosťu Vítka. Na startu je ale podstatně více adeptů na medaile.

Start: Nejdelší maraton na 25 kilometrů byl odstartován. Změnou oproti rozpisu je, že byl odsouhlasen starto mužů i žen zároveň, zatímco původně měly ženský plavat až zítra. Zatím je jasná obloha, ale hodně větrno. Hodně větrno. Voda 19.8°C. Informuje Ivan Smolka přímo z místa.

Závěr závodu na 25km