Ondřej Zach startoval jen pět dní po zisku domácího titulu na 5km v Podolí na šampionátu USA na Floridě

Ondřej Zach, čerstvý mistr ČR na 5000VZ (a vedoucí muž průběžného bodování letošního Českého poháru), startoval jen 5 dní po úspěšném vystoupení v pražském Podolí na Floridě ve Spojených státech na dalším šampionátu – tentokráte Spojených států amerických, kam se kvalifikoval z univerzitního mistrovství v dálkovém plavání (prvních pět se automaticky kvalifikuje na US OWS National Championships). Z rychlého podolského bazénu se tak dokázal v extrémně krátké době adaptovat nejenom na jiný kontinent, ale i na slanou a větrnou vodu tradičního místa konání amerických závodů ve Fort Myers. V závodě, který byl americkou kvalifikací do letošního národního týmu a rovněž kvalifikací na mistrovství světa v Budapešti, potvrdil svoji dobrou formu mezi americkou elitou deroucí se do nároďáku.

Ondřej Zach startoval hned hned ve dvou disciplínách – v pátek 1. 4. na 10 km a o dva dny později v závodě na 5 km. Jak nám po šampionátu sdělil (viz fotky z něj): „Závod na 10 km byl velice náročný, protože jsem plavali hned podél pobřeží Golfského zálivu a byly zde v ten den velké vlny a silné proudy. 10 km považuji za svoji hlavní disciplínu a proto jsem byl rád, že jsem byl schopen se během závodu posouvat dopředu a bylo z toho nakonec 6. místo, hned za americkým olympionikem Michaelem Brinegarem.“ Doplňme, že titul získal mistr světa Axel Reymond (Francie), který dokázal ve finiši přespurtovat staršího z bratrů Gravleyových Brennana.

Svá umístění si tito dva plavci v nedělním pětikilometrovém závodě obrátili a na třetím místě je doplnil holandský reprezentant Marcel Schouten, když Ondřej Zach zopakoval své páteční skvělé šesté místo: „V neděli bylo moře daleko klidnější než na 10 km. V závodu byla větší účast než na 10 km a od začátku šli všichni soupeři do sebe fyzicky a někdy to byl spíš boj se soupeři než s časem. Nakonec jsem obsadil opětovné 6. místo, když se mi podařilo ve finiši jít před dva soupeře, jedním z nich byl bronzový medailista z 10km.