Ostrov Tchaj-wan hostil 29. letní světovou univerziádu, jejíž součástí byl již počtvrté také dálkoplavecký závod na 10 km. Pod vedením reprezentačního trenéra Jana Srba odcestovala na tento závod trojice českých plavců Matěj Kozubek, Vít Ingeduld a Lenka Štěrbová. Cestovali společně s výpravou bazénových plavců, a protože dálkoplavecké klání bylo na programu až úplně poslední den plaveckých disciplín, čekalo je 10 dní přípravy přímo na místě.
V Tchaj-peji, hlavním městě Tchaj-wanu, kde Univerziáda probíhala, panovalo horké počasí, a tak se mezi výpravami dálkoplavců oprávněně šířily obavy, aby bylo možné vůbec závod odplavat. Bezpečnostní pravidla mezinárodní plavecké federace FINA totiž nařizují horní hranici teploty vody při závodu na 31°C. Pořadatelé připravovali několik krizových scénářů, jako přesun závodu do jiné lokality, zrušení závodu, případně start v brzkých ranních hodinách. A právě na poslední možnost nakonec došlo, konečné rozhodnutí bylo takové, že závod mužů odstartuje již v šest hodin ráno, závod žen pak o patnáct minut později.
Teplota vody oscilovalo kolem 30 stupňů, což vedlo k tomu, že výprava USA stáhla svoje plavce ze startovní listiny ještě před technickou poradou. Večer před závody nebo těsně před startem je ještě napodobily výpravy Kanady, Austrálie, Velké Británie, Jihoafrické republiky a Ománu. Naši plavci se rozhodli startovat, tedy až na Martinu Elhenickou, členku výpravy bazénových plavců, která původně na 10 km chtěla startovat také. Ta svůj start zrušila večer před závodem po poradě naší výpravy.
V den závodu čekal na startující plavce a jejich doprovod opravdu neobvyklý časový rozvrh. Budíček byl již ve tři hodiny ráno, následovala snídaně a po čtvrté hodině odjezd na závodiště. Trojici našich plavců doprovázel reprezentační trenér Srb, vedoucí české plavecké výpravy na Univerziádě Ladislav Štefl a také jediný fanoušek ze zbytku plavecké výpravy Jan Micka. Na místo startu dorazily výpravy nestandardně až 80 minut před startem, vzhledem ke všem nutným předstartovním procedurám tak nebyl čas na rozplavání.
Oficiální teplota vody byla nakonec rovných 30°C, na plavce tak čekala opravdu tvrdá dvouhodinová práce. Náročný úkol byl i na doprovodnících, kteří museli přehřáté plavce udržet v provozuschopném stavu. Před šestou hodinou bylo vše připraveno ke startu, organizace fungovala velice dobře i díky velkému počtu dobrovolníků. Organizátoři sice prohrávali nerovný boj s počasím, ale dokázali alespoň připravit zabezpečení závodu na maximální možnou míru.
Samotný závod byl pro všechny plavce hlavně boj o přežití. Mužský i ženský balík na začátku táhli japonští reprezentanti, naši plavci se drželi v hlavních skupinách. Tvrdé podmínky ale zapříčinily, že se balíky, dříve než je v podobných závodech obvyklé, rozdrobily na drobné skupinky. V mužském závodě si v tento okamžik lépe vedl Vít Ingeduld, který bojoval ve skupině kolem desátého místa, Matěj Kozubek pak plaval s odstupem sám za touto skupinou. V ženském závodě schytala Lenka Štěrbová nepříjemný kopanec a plavala také osamocena na třinácté pozici. Několik plavců závod vzdalo, Itala Andreu Manziho dokonce po lékařské kontrole na místě odvezla sanitka do nemocnice na další vyšetření.
Mužské klání nakonec opanoval asi největší favorit Gregorio Paltrinieri, který sice není typickým dálkoplavcem, ale je olympijský vítěz i mistr světa na 1500 VZ, světový rekordman na této trati v krátkém bazénu, a pomalu, s výhledem na olympijské hry v Tokiu, objevuje i tuto plaveckou disciplínu. Devět vteřin za ním doplaval Soeren Meissner z Německa, o dalších 18 vteřin zpět pak bronz bral Polák Krzysztof Pielowski. Matěj Kozubek se v druhé polovině závodu lépe srovnal s podmínkami, dojel Víta Ingedulda a společně bojovali ve skupině o 13. místo, které si nakonec připsal právě Matěj, Víťa pak bral 15. příčku.
I mezi ženami zvítězila pravděpodobně největší favoritka startovního pole Anna Olasz z Maďarska, medailistka z Mistrovství světa i Evropy, pět vteřin za ní doplavala pro stříbro Italka Giulia Gabrielleschi, deset vteřin za vítězkou si pak bronz dojela Adeline Furst z Francie. Lenka Štěrbová vyhrála sprint skupinky o 13. místo a napodobila umístěním Matěje.
Po závodě další dva plavci zamířili sanitkami do nemocnice a několik dalších bylo v péči lékařů na místě. I to dokresluje náročnost celého závodu. Z našich plavců zasáhlo přehřátí a dehydratace nejvíce Lenku Štěrbovou, která po návratu do vesnice absolvovala preventivní kontrolu u českých lékařů, naštěstí je nakonec v pořádku. Víťa si závod prodloužil ještě o dopingovou kontrolu.
Na Univerziádě zbývá několik posledních dnů soutěží, plavci, kteří už svůj kompletní program absolvovali, tak mohou navštívit i další sporty. Výprava se vrátí do Česka v pátek ráno a hned o víkendu zamíří trojice dálkoplaveckých reprezentantů na Mistrovství České republiky do Račic.