Dálkovým plavcem roku 2015 zvolen Matěj Kozubek

vyhlaseni20151V pražské kavárně Louvre se konalo každoroční vyhlášení nejlepších plavců ČSPS. Letošní ročník byl pojatý trochu netradičním způsobem, kdy během vyhlašování byl po sále volný pohyb lidí, kteří debatovali v různých hloučcích u jednotlivých stolů s občerstvením. Samotnému vyhlášení předcházela anketa v níž hlasovali jednotliví členové sekce DZP včetně reprezentačního trenéra a vedoucího SCM. Hlasovalo se ve 3 kategoriích.

V kategorii nejlepší dálkový plavec 2015 vyhrál jednoznačně Matěj Kozubek z pražských Bohemians, který obdržel od všech hlasujících maximální počet bodů. Matěj v loňském roce dosáhl nejvýraznějších výsledků z českých dálkových plavců. Na MS v Kazani obsadil 15. místo v závodě na 25 km. Vyhrál závod Evropského poháru v Kodani a v Eilatu skončil třetí. Na dalších místech se trochu překvapivě neprojevily výsledky z MS v Kazani a druhé místo obsadil Karel Baloun z brněnské Komety, který bodoval především na domácí scéně a jako jediný z mužů získal medaile na všech tratích MČR na otevřené vodě, před oddílovým kolegou Vítem Ingeduldem, který se mohl pochlubit účastí v Kazani.

vyhlaseni20152Kategorie juniorů byla jednoznačně opanována plavkyní USK Praha Alenou Benešovou, která také získala maximální počet bodů. Alena v loňském roce v dálkovém plavání vylétla jako kometa a po zisku seniorského titulu na 10 km své ambice potvrdila 18. místem v závodě na 5 km v Kazani. I v letošním roce zůstává stále juniorkou a je velkou ženskou nadějí českého dálkového plavání.

vyhlaseni20153Nejlepším zimním plavcem byla zvolena Renata Nováková z SCPA Pardubice. Tato část ankety byla nejvyrovnanější. Nakonec ve prospěch Renaty rozhodly pravděpodobně i její úspěchy na závodech v zahraničí, včetně Mistrovství světa organizace IISA, kde dokázala zvítězit. Zimní plavání získává stále větší popularitu a momentálně zaznamenává asi největší nárůst členské základny za poslední roky. A právem si Renata získala i pozornost při vyhlášení plavce roku.

Výsledky jednotlivých kategorií:

Dálkové plavání:
1. Matěj Kozubek (Bohemians Praha) – 55 bodů
2. Karel Baloun (Kometa Brno) – 18 bodů
3. Vít Ingeduld (Kometa Brno) – 12 bodů
4. Alena Benešová (USK Praha) – 4 body
Ján Kútnik (Kometa Brno) – 4 body

Dálkové plavání – junioři:
1. Alena Benešová (USK Praha) – 55 bodů
2. Michaela Ulipová (Slávia Plzeň) – 26 bodů
3. Tomáš Kozubek (Bohemians Praha) – 8 bodů

Zimní plavání:
1. Renata Nováková (SCPA Pardubice) – 49 bodů
2. Rostislav Vítek (Fides Brno) – 33 bodů
3. Magda Okurková (Fides Brno) – 10 bodů