Matěj Kozubek bronzový v Evropském poháru

eilat2015_nastupLetošní ročník Evropského poháru v dálkovém plavání zahajoval o víkendu v Izraelském Eilatu, kde se konalo 1. a 2. kolo na 5 a 10 km. Z našich plavců odcestoval jen Matěj Kozubek, který si tak zpestřil období maturit, kdy cestu musel stihnout mezi dvěma písemkami. Na cestu se vydal se svým otcem, se kterým tvoří již osvědčenou dvojici při dálkoplaveckých závodech.

eilat2015_5k_vPáteční závod na 5 km začal volnějším tempem a postupně se zrychlovalo. Matěj se více než dvě třetiny závodu vezl v nohách mladého Francouze, který skoro celou dobu tahal na čele balíku. V polovině posledního kola ze tří zaútočili dva Italští plavci a jediným, kdo se jich dokázal udržet, byl Matěj, který se pokusil ještě zaútočit a krátce se dostal na druhou pozici, kterou však neudržel. V cíli tak obsadil senzační 3. příčku, což je obrovským úspěchem. Závod vy hrál Ital Dario Verani, který skončil v loňském celkovém pořadí 3 a druhý doplaval jeho krajan Andrea Bianchi, loňský celkový vítěz EP.

eilat2015_10kV neděli Evropský pohár pokračoval závodem na 10 km. Závod se od prvních okamžiků plaval naplno a na stejné trati byli v plavci v polovině závodu o 2 minuty dříve než v pátek. Čelo se stále drželo pohromadě až do závěrečného finiše. Do něj Matěj nastupoval z poloviny balíku a v cíli to stačilo na 10. místo. I toto umístění je velmi pěkné a cenný je hlavně minimální odstup 15 sekund na vítěze závodu a 7 sekund na bronz. Závod vyhrál Španěl Hector Ruiz před Italem Dariem Veranim, třetí skončil Maďar Daniel Szekelyi.

Ihned po závodě jsme spěchali na letadlo a hned v pondělí Matěj pokračoval v maturitě další písemkou. V průběžném pořadí EP je po dvou závodech na 5. místě.