Stojčev dokázal po desáté v řadě vyhrát i Magog (34km)

Sotva jsme smekli klobouk před desátým vítězstvím v řadě v závodě světové maratónské série FINA Grand Prix na jezeře St. Jean na 32 km, musíme Petarovi Stojčevovi pogratulovat znovu. Naprosto stejný kousek se mu povedl i v druhém tradičním maratonu v Kanadě “Traversee Internationale du Lac Memphremagog” na jezeře “Magog”. 34 kilometrů dlouhý závod vyhrál po desáté, když zde neprohrál nepřetržitě od roku 2001. O odhodlání Stojčeva svědčí i to, že závodům v Kanadě dal po mistrovství světa tamtéž přednost před právě skončeným mistrovstvím Evropy na Balatonu.

Před Stojčevem, který drží i traťový rekord, drželi rekord v počtu vítězství Američan Paul Asmuth, Australanka Shelley Taylor-Smith a Nizozemka Monique Wildschut, kteří v 80. resp. 90. letech zvítězili 6x. Působivá jména jen podrthují Stojčevovu vyjímečnost.

Grand Prix pokračuje tento týden v makedonském Ohridu maratonem na 30km a poslední závod série se koná v říjnu v Emirátech. Závod žen na Magogu vyhrála stejně jako v St. Jean Argentinka Pilar Geijo, která rovněž vede průběžné bodování GP (na rozdíl od Stojčeva, což bude zajímavé v jeho pokusu získat i 10. titul vítěze celkového světového poháru).

Stojčev navíc ohlásil na 10.9. pokus o překonání traťového rekordu na trati nejprestižnějším maratonu v USA Manhattan Island Marathon Swim na 28.5 míle okolo Manhattanu (46km), který od roku 1995 drží fenomenální Australank Shelley Taylor-Smith, která před 20 lety jako jediná žena v historii získala titul mistryně světa na úkor mužů.

výsledky muži:

Rank Name of the swimmer Country Total time
1 Petar Stoychev Bulgaria 07:38:02
2 Simon Tobin Canada 07:38:45
3 Damian Blaum Argentina 07:38:56
4 Xavier Desharnais Canada 07:49:39
5 Evgenij Pop Acev Macedonia, Former Yugoslav Republic of 07:51:28
6 Rodolfo Valenti Italy 08:23:25
7 Barton Wells United States 08:38:32
8 Paul Blais-Morisset Canada 08:42:51
9 Emanuel Annibal Corsiglia Argentina 08:56:41
10 Ismail Dergaa Tunisia DNF
11 Mazen Aziz United States Participation 07:38:27

výsledky ženy:

Rank Name of the swimmer Country Total time
1 Pilar Geijo Argentina 07:53:36
2 Antonella Bogarin Argentina 08:04:24
3 Esther Nunez Morera Spain 08:04:34
4 Shelley Clark Australia 08:13:50
5 Joanie Guillemette-Simard Canada 08:15:31
6 Marianela Mendoza Argentina 08:49:54
7 Noelia Petti Argentina 09:04:55
8 Aurélie Côté Canada 09:13:11
9 Rita Vanessa Garcia Argentina 09:13:21
10 Heidi George United States DNF