Pozvánka na unikátní závod v dálkovém plavání konaný v září 2010 na Fiji

Již po několikáté se kolem ostrova Mana, ze souostroví Fiji, uskuteční závod v dálkovém plavání. Mana Island má jedny z nejlepších podmínek k dálkovému plavání v okolí Fiji a nabízí lákavou kombinaci plavání i skvělé exotické dovolené. Účastníci se mohou těšit na závody o délce 500 m, 1 km, 3 km a nově také 10 km, V tomto článku se dozvíte více informací o průběhu závodu a také si můžete přečíst osobní zkušenosti účastníka závodu, Josefa Kysilky, který částečně žije v Austrálii a na Fiji byl na dovolené a závodech.

Harmonogram závodu Mana Fiji Swim Fest:

•    Datum konání: od pátku 10. září do neděle 12. září
•    Místo konání: ostrov Mana, souostroví Fiji na North Beach, v případě nevyhovujících podmínek pořadatel přesune závod na druhou stranu ostrova na South Beach.
o    Pátek 10. září – Slavnostní zahájení a koktejly
o    Sobota 11. září – 1. den závodu, závody o délce 0,5 km, 1 km, 3 km
o    Neděle 12. září – NOVINKA – závod na 10 km
•    Trasa závodu

Po závodu si pro Vás pořadatelé připravili bohatý doprovodný program. Více se dozvíte zde.

Na závod Mana Fiji Swim Fest a mnoho dalších závodů v dálkovém plavání na otevřeném moři se můžete zaregistrovat na stránkách Open Water Swimming zde.

Jak na Fiji?

Pokud se rozhodnete závodu zúčastnit, doporučujeme na Fiji přijet o pár dní dříve. Po dlouhém letu je dobré se aklimatizovat a vyrovnat se s velkým časovým posunem. Na Fiji nejsou potřeba žádná víza, a tak stačí zakoupit letenku a můžete vyrazit. Avšak vzhledem k vysokým cenám letenek se Vám vyplatí zůstat na Fiji déle a navštívit i nádherné souostroví Yassawas, sousedský ostrov Castaway, kde se natáčel film Trosečník, Nový Zéland nebo blízkou Austrálii.
Letenky na Fiji stojí kolem 27 000 Kč, a tak se opravdu vyplatí navštívit okolní země. Oblíbené australské Sydney je vzdálené jen 2 – 3 hodiny letu. Do Austrálie již ale víza potřebovat budete. Více informací o vízech, ubytování a cestování v Austrálii získáte od Josefa Kysilky na www.informationplanet.cz nebo případně na telefonním čísle 774 363 438.

Tipy na ubytování na Fiji:

•    Mana Island Resort
•    Tourism Fiji

Z vlastní zkušenosti:

Tento závod a dovolenou v jednom jsem absolvoval v roce 2006 a musím popravdě říct, že to pro mě byl jedním krásný a neopakovatelný zážitek. Čistá voda, krásy tropického ostrova, přátelští lidí, perfektní organizace, island hopping – možnost přeskakování i na jiné ostrovy a souostroví Fiji, udělali ze závodu parádní zážitek.
Ostrov Mana, kde se budou závody konat, je vzdálen přibližně 2 hodiny jízdy od města Nadi, které leží na hlavním ostrově Fiji, kam přistanete. Let z Evropy má mezipřistání v Asii, výhodné nabídky mají například Korean Airlines nebo můžete letět s některou z nízkonákladových společností přímo z Austrálie, kterou velmi doporučuji navštívit, zvlášť když už se jednou na druhou stranu světa vydáte.
Ostrov Mana je znám svou legendární pláží North Beach. Plavání v okolí této části ostrova je půlku času nad překrásným korálovým útesem, který je ideální i pro šnorchlování a potápění. Voda má 29 °C a výhled je tak úchvatný, že si neustále musíte připomínat, že závodíte – jinak by se Vám snadno mohlo stát, že se budete spíše koukat, co je pod Vámi. Já jsem během závodu dokonce zahlédl i malého žraloka, jak okusuje bóji, okolo které jsme plavali. Od té doby jsem se díval kolem sebe i pod sebe velmi pozorně.
V závodu, kterého jsem se v roce 2006 zúčastnil, plavalo 100 závodníku a voda měla neuvěřitelných 29C a viditelnost pod hladinou tak 20 metrů minimálně . Převažovali samozřejmě závodníci s Fiji, Nového Zélandu, Austrálie i Japonska, pro které je tento ostrov oblíbenou destinací, například i pro svatební dovolenou. Líbánky, tzv. honeymoon, tam tráví spousta z nich, ostrovy Fiji jsou na to ideálním místem.
Jinak samotní závodníci s Fiji podle mé zkušenosti pravidla příliš nerespektují, a tak se mi například stalo, že závodník z Fiji vynechal poslední bóji, čímž mě opravdu překvapil a já už ho nedohnal, ale protestovat by  nebylo vhodné a diskvalifikace domácího závodníka nemyslitelná. Tomu se zkrátka říká výhoda domácího prostředí a je nutno s tím počítat.

Odkazy a fotky:

Fotky pocházejí z  archivu Josefa Kysilky a z webové stránky dálkového plavání.

Mana Island, leží v souostroví Fiji. Na mapu se můžete podívat zde.

Obrázky ze závodu:

Kontakt na Josefa Kysilku zde.
Kalendář závodů v dálkovém plavání v Austrálii ke stažení zde.

autor: Josef Kysilka