Světový pohár v Brazílii vyhráli Dratčev a Cunha

Stejně jako v loňském roce úvodní závod světového poháru v Brazílii, který se plaval v Santosu jako Trofej Renaty Agondi, která v roce 1988 zemřela při pokusu překonat Kanál La Manche, vyhrála domácí teprve 17-letá Ana Marcela Cunha (na snímku) v čase 2:16:48 hod. “Splnila jsem si cíl a nyní se mohu připravovat na MS v Kanadě, kde hodlám bohovat o medajli, stejně jako v dalších závodech světového poháru”, řekla Ana Marcela v cíli. Stříbro dobyla Italka Martina Grimaldi (2:16:50) jen těsně před svojí reprezentační kolegyní Alice Franco (2:16:51). Čtvrtá doplavala Larisa Ilčenko, pátá Nizozemka Heister před veteránkou Angelou Maurer, druhou v celkovém pořadí loňského světového poháru.

Závod mužů byl nesmírně napínavý, vždyť po deseti kilometrech a více než dvou hodinách litého boje rozhodovala cílová fotka. Teprve po jejím vyhodnocení byl vyhlášen vítězem Rus Jevgenij Dratčev v čase 2:14:12,03 jen 0,4 vteřiny před Jihoafričanem Chadem Ho, bronzovým z 5 km z MS v Římě, který dohmátl v čase 2:14:12,44. Třetí dohmátl druhý z celkového pořadí v loňském roce domácí Allan do Carmo s časem 2:14:13. Dratčev ovšem vyhrál zaslouženě, protože vedl balík po většinu závodu. Závod vůbec ovládli Rusové, kterých v Brazílii startovalo jen mezi muži hned 12 a obsadili čtvrtá až šestá místa a další umístění v druhé desítce.

Světový pohár pokračuje v argentinské Viedmě, kde se představí rovněž čeští reprezentanti Libor Smolka, který se pokusí navázat na svůj nedělní úspěch v dlouhém maratonu v Santa Fe, a mladý Michael Mrůzek, jenž rovněž na jihoamerickém kontinentu poplave podruhé po svém vystoupení v Rosariu před dvěma týdny.

Kompletní výsledky:
Muži:
1. Evgeny Drattsev (RUS) 2:14:12.03
2. Chad Ho (RSA) 2:14:12.44
3. Allan Do Carmo (BRA) 2:14:13.45
4. Artem Pdyakov (RUS) 2:14:15.32
5. Vasily Boykov (RUS) 2:14:15.03
6. Sergey Bolshakov (RUS) 2:14:16.23
7. Christian Reichert (GER) 2:14:17.31
8. Michael Dmitriev (ISR) 2:14:21.36
9. Simone Ercoli (ITA) 2:14:23.46
10. Bertrand Venturi (FRA) 2:14:24.73
11. Tom Vangeneugden (BEL) 2:14:26.34
12. Francis Crippen (USA) 2:14:26.95
13. Kirill Abrosimov (RUS) 2:14:27.40
14. Daniil Serebrennikov (RUS) 2:14:32.05
15. Simone Ruffini (ITA) 2:14:37.40
16. Filipe Alcantara (BRA) 2:14:40:85
17 Luis Escobar (MEX) 2:4:43.90
18. Spyridon Gianniotis (GRE) 2:14:44.28
19. Anton Pilipas (RUS) 2:14:48.42
20. Julien Codevelle (FRA) 2:14:51.22
21. Richard Weinberger (CAN) 2:15:05.12
22. Rodrigo Elorza (MEX) 2:15:24.03
23. Sebastien Fraysse (FRA) 2:15:31.87
24. Ivan Lopez (MEX) 2:16:32.82
25. Dmitry Solovyev (RUS) 2:18:04.56
26. Ivan Goncharov (RUS) 2:18:06.34
27. Samuel De Bona (BRA) 2:19:02.66
28. Erwin Maldonado (VEN) 2:19:53.62
29. Victor Hugo Colonese (BRA) 2:20:03.56
30. Matheus Evangelista (BRA) 2:20:22.35
31. Shahar Resman (ISR) 2:21:04.01
32. Hans-Peter Hartog (NED) 2:21:38.28
33. Victor Simoes (BRA) 2:21:41.67
34. Barton Wells (USA) 2:27:08.64
35. Linecker Scarpelli Denardi (BRA) 2:27:10.21
36. Diogo Villarinho (BRA) 2:27:12.36
DNF Andrew Azevedo (BRA)
DNF Bernardo Figueiredo (BRA)
DNF Robin Den Boer (NED)
DNF Luca Ferreti (ITA)
DNS Emilio Franzen (ARG)
DNS Alexander Zuev (RUS)
DNS Kirill Feofilaktov (RUS)
DNS Vladimir Dyatchin (RUS)

Ženy:
1. Ana Marcela Cunha (BRA) 2:16:48.64
2. Martina Grimaldi (ITA) 2:16:50.93
3. Alice Franco (ITA) 2:16:51.83
4. Larisa Ilchenko (RUS) 2:16:52.87
5. Linsy Heister (NED) 2:16:53.27
6. Angela Maurer (GER) 2:16:55.29
7. Andreina Pinto (VEN) 2:16:55.54
8. Olga Beresnyeva (UKR) 2:16:57.97
9. Kseniya Popova (RUS) 2:17:00.31
10. Annika Traxel (GER) 2:17:01.90
11. Rachele Bruni (ITA) 2:17:03.60
12. Anna Uvarova (RUS) 2:17:11.52
13. Christine Jennings (USA) 2:17:13.66
14. Ophelie Aspord (FRA) 2:17:23.70
15. Chloe Sutton (USA) 2:17:41.46
16. Maria Bulakhova (RUS) 2:17:45.84
17. Karla Sitic (CRO) 2:18:09.30
18. Nadine Reichert (GER) 2:18:16.64
19. Swann Oberson (SUI) 2:18:19.40
20. Alejandra Gonzalez Lara (MEX) 2:18:20.80
21. Gina Mohr (GER) 2:18:26.30
22. Ekaterina Zhdanova (RUS) 2:18:26.81
23. Maaike Waaijer (NED) 2:18:30.87
24 Antonela Bogarin (ARG) 2:18:31.26
25. Heidi George (USA) 2:20:08.41
26. Celia Barrot (FRA) 2:21:20.56
27. Zaira Cardenas (MEX) 2:21:30.12
28. Micha Burden Shaw (USA) 2:22:12.34
29. Odette Saldivar Massimi (MEX) 2:32:49.64
30. Sofia Petrenko (RUS) 2:34:13.18
31. Nika Kozamernik (SLO) 2:34:33.49
32. Alexandra Sokolova (RUS) 2:35:36.87
33. Anastasia Krapivina (RUS) 2:35:41.12
34. Angelina Borodina (RUS) 2:35:52.04
35. Ekaterina Lagunova RUS 2:42:36:78
36. Yulia Safina (RUS) 2:42:37.06
37. Ekaterina Firstova (RUS) 2:42:41.81
DNF Ana Brena K. Militao (BRA)
DNF Mariana Mello (BRA)
DNF Antonina Faustova (RUS)
DNS Izabela Fortini (BRA)