Světový pohár Fina Grand Prix Jarak – Šabac, Srbsko, 19 km

Po závodě: V soutěži žen je vše jinak. Původně 1. Ruska Petrenko, 3. Italka Romiti, 4. Eňa a 8. Mexičanka Castillo byly všechny diskvalifikovány pro chybné najetí do cílového koridoru!Vítězkou se tak stala Slovinka Kozamernik za 2:57,32, před původně 5. Chorvatkou Trišič a původně 6. Italkou Simonazzi. Náplastí za diskvalifikaci Eni ze 4. místa je cenná 6. příčka Hanky Novákové. U kluků se pořadí nezměnilo, Honza Štábl který se po většinu závodu pohyboval v popředí vedoucí skupiny, skončil 9. za 2:49,36 jen 5 minut za vítězeným Slovincem Rokem Kerinem. Pepa Kučera 14. za 3:00,13. Na snímku naši reprezentanti přímo v Srbsku (zleva Eňa, Hanka, Pepa a Honza).

Neúplné a neoficiální výsledky maratonu Jarak-Šabac a průběžné zprávy od Michala Štěrby:

Neúplné a neoficiální výsledky maratonu Jarak-Šabac: 1.Rok Kerin SLO, 2.Ky Hurst AUS, 3.Andrea Volpini ITA, 9.Jan Štábl, Pepa Kučera někde za půlkou startovního pole. Ženy: 1.Sofia Petrenko RUS (cca 2:57), 2.Nika Kozamernik SLO, 3.Alessandra Romiti ITA, 4. Lenka Štěrbová ml. (3:00,24), 10. Hanka Nováková (3:19..)

Honza Štábl v cíli na 9.místě za němcem,ale údajně chce podat protest.Důvod zatím nevíme.Eňa 300m do cíle stále na čtvrté pozici.

1,5km do cíle: Ruska na úniku s náskokem dvaceti metrů před italkou a slovinkou.Za nimi s dalším cca 20ti metrovým odstupem Eňa.Honza vypadl z vedoucí skupinky a má asi 1,5 km do cíle.Bojuje s němcem Konschakem o deváté místo.

5,5 km do cíle. Nasazuje ruska, Eňa se propadla na čtvrtou pozici, ale stále je v kontaktu. Chorvatka odpadla. Hanka má ztrátu asi 0,5 km a je na osmém až jedenáctém místě.

6,5 km do cíle.Honza ve vedoucí osmičlenné skupině.Ital Valenti se snaží ujet a skupinu roztrhat.Eňa stále ve vedení, italka se propadla na konec balíku. Možná šetří síly na finish…Eňa znakuje a naznačuje rusce, aby šla dopředu,ale ta bude raději šlapat vodu,než aby táhla balík resp.,,hada“. Zdá se, že slovinka bude férovější a půjde, alespoň na chvíly ,do vedení.

Po hodině a dvaceti minutách: Zhruba 12km do cíle. Honza právě překonává nějakou krizi, ale snad nikterak významně neovlivní jeho současnou druhou pozici.O Pepovi stále nic nevíme…U žen je zatím stav stejný (Romiti s Eňou a jim v nohách Petrenko,Kozamernik a jedna z chorvatek).O Hanče zatím nic nového nevím.

Stav po první hodině:Chlapi stále ve dvou skupinkách.Honza Štábl na druhé pozici za Semenovem z Ruska.Těsně za ním oba italové Valenti a Alberico. O Pepovi Kučerovi nejsou zprávy.Eňa se střídá ve vedení s italkou Romiti, která neustále zkouší trháky.Za nimi byly s lehkým odstupem ruska a slovinka, ale doprovod slovinky na moment zablokoval italku Romiti a Eňu!!!!…tak tomu říkám nesportovní chování…Takže balík opět spojen…Druhá skupinka s Hankou se roztrousila a má ztrátu cca 300 m.

Po 40ti minutách závodu stav téměř nezměněn až na to, že z prvního balíku žen vypadla černohorka Dedajič a uvolnila tak místo italce Simonazzi. Eňa stále ve vedení, ale nechce se jí táhnout balík celou dobu. Pořád se otáčí, zpomaluje a střídá znak, kraul, ale evidentně se nikomu do vedení nechce. Teď to vypadá,jako by se ruska neochotně ujímala vedení….No, uvidíme, co z toho vyleze… O chlapech stále nic víc nevím…

Po 20 minutách: Momentální stav na Šabacu po cca 20ti minutách od startu závodu: Muži se roztrhli na dvě skupiny. V první bojuje Honza Štábl ve druhé Pepa Kučera.Víc info zatím nemám. Ženy (startovaly 5min. za chlapama)zatím ve třech skupinách.První, asi sedmičlenou skupinku,vede Eňa po nohách jí neustále leze ruska Petrenko, následována vítězkou Capri-Napoli Romiti (Itálie),za ní slovinka Kozamernik… Druhou skupinku, se ztrátou cca 30 m, vede mexičanka Ponce Del Castillo ruku v ruce s chorvatkou a je tam i naše Hanča Nováková.Třetí skupinku tvoří řekyně a japonka.

Večer před závodem: V Šabacu prší, Sáva má 22°C. Česká výprava dnes trénovala jen asi 30 minut, plavci hlavně testovali sílu proudu a ideální dráhu pro dojezd do cíle. Původně 36-členné startovní pole se zredukovalo o Argentinku Mendozaovou a jejího krajana Villagoize. Zítra startují v 11:00 muži a v 11:05 ženy. Pokusíme se zprostředkovat informace z průběhu závodu.

Před závodem jsme napsali: Vedle Báry Pickové v Hoornu, budou naši reprezentanti bojovat o víkendu v zahraničí i na tradičním závodě světového poháru FINA Grand Prix v Srbsku, kde se na trati 19 kilometrů v řece Sávě z Jaraku do Šabacu představí Lenka Štěrbová (SCPAP), Hanka Nováková (UnBr), Honza Štábl (KomBr) a Pepa Kučera (Boh). O průběhu a výsledcích budeme informovat.