Generálka před MS dálkovým plavcům nevyšla, optimismus se ale neztratil

DIGITAL CAMERAReportáž ze závodu Grand Prix v dálkovém plavání od Michala Jurmana z Českého rozhlasu. Na konci článku je doplněna o fotky a rozhovory s našimi plavci a trenérem Vítkem, které připravil Ivan Smolka.

Plavecké mistrovství světa se sice v Barceloně koná až na přelomu července a srpna, dálkoví plavci si na něj generálku odbyli ale už včera. Závod Světového poháru v Mexiku se českým reprezentantům nevydařil podle představ, hlavy před vrcholem sezony ale rozhodně ani tak neskládají.

„Tohle je ta skupina, ve které měla být. Možná byla chyba, že jela sama, z mého pohledu asi mohla jet sama, odpočinout si a zkusit to do finiše s nimi,“ hodnotil pěkně z břehu výkon Silvie Rybářové, která v tu chvíli končila závod na 15 kilometrů na 12. místě, reprezentační trenér Rostislav Vítek.

Dálkařka z Blanska přitom do poloviny závodu na ostrově Cozumel bojovala na čelních pozicích, ze kterých vypadla, až když ženskou skupinu dostihlo mužské pole.

Přesto směrem ke světovému šampionátu lze od Rybářové čekat zajímavé výsledky, a to hlavně proto, že se specializuje na mnohem delší tratě. Sedět by jít měla distance 25 kilometrů, na které se také na mistrovství světa bojuje.

Čeští dálkoví plavci neztrácení ani navzdory nevalným výsledkům v posledním testu před MS optimismus
„Na pětadvacítce má určitě víc zkušeností a dokáže z toho tam vytěžit maximum. Zná ženské, které to plavou, a ví, čeho jsou schopné. Kdyby se tady plavalo ještě dál, vytěžila by z toho ještě něco víc,“ věří Vítek Rybářové ohledně nejdelšího závodu světového šampionátu, kterého se zúčastní i krnovský Libor Smolka.

Toho jeho příjmení v této sezóně doslova pronásleduje. Do Mexika se dostal ze Sydney kde trénuje, přes Dallas a Houston až po dvoudenním úmorném cestování, a to jen proto aby v závodě skončil hned na první bójce. Na ní byl sražen soupeři pod vodu a rozhodčí jej následně za přitažení se lana na bójce diskvalifikovali.

„U Libora se to nedalo nijak ovlivnit, s tím nikdo nepočítal, že by tam zůstal po první bójce viset a hned byl diskvalifikovaný,“ mohl si zoufat reprezentační trenér.

Smolka má přitom v této sezoně motivaci jako hrom. Už dříve se totiž rozhodl, že po ní ukončí v 28 letech kariéru a nastálo se vrátí z Austrálie domů.

„Byl jsem čtyřikrát desátý, třikrát na světě, jednou na Evropě. Samozřejmě, že bych to velmi rád zlepšil, ale i kdybych byl znovu desátý, byl bych s tím spokojený,“ klade si cíle pro světový šampionát Smolka.

A doufá, že právě zde se mu už začne vyhýbat smůla, která se mu v první polovině sezony lepila na paty více, než je zdrávo. Světový pohár v Mexiku byl přitom vůbec tím posledním před mistrovstvím světa, a tak formu už budou dálkoví plavci nyní ladit pouze individuálně.

Silva po závodě

Libor po závodě

Rosťa po závodě

Fotogalerie:

Další články Michala Jurmana ze zastávky SP a GP v dálkovém plavání v Mexiku:
Ve stopách Cortéze a Morgana. Mexický ostrov Cozumel obsadili plavci
Dálkoví plavci se můžou setkat při závodě s velkými i malými predátory
Teplota vody při dálkovém plavání se od smrti Crippena pozorně hlídá
Čtyřikrát za rok kolem zeměkoule. I takové je dálkové plavání
Dálkoví plavci jsou při závodech závislí nejen na formě, ale i na ‚krmiči‘
Dálková plavkyně Rybářová skončila ve svém nejtěžším závodě na 12. místě